Charaktery

Lords

LORD: Trpasličí generál se drží standartu 6 edice ve snižování síly charakterů a tak jako u ostatních se to i na něm podepsalo především v iniciativě (I) a střelbě (BS) , což ho příliš netrápí a také v omezení bodové hodnoty použitelné na nákup magických předmětů, což ho trápí mnohem víc. Ba co víc pěkně ho to se*e. I přesto, že na ně má víc bodů než generálové ostatních armád. Konkrétně 125. Tentokrát už trpasličí šéf nemůže jezdit ani na trůnu, takže, jelikož se i nadále drží tradice nesedat na nic živého, stává se z něj 100% pěší oddíl.

RUNELORD: Strýček runotepec nám tentokrát do armády přináší kostku navíc na dispelování. Schopnost nést magické předměty až za 150 bodů a osedlat si kovadlinu. Ta už se nemůže nyní hýbat a je jen součástí terénu. Nicméně přináší další podporu k dispelování a navíc umožňuje sesílat 4 různá kouzla. Ale za tu cenu. . . . Ani sám Runelord už není ten zabiják jako dřív. Nyní je dokonce slabší na boj než generál a dražší na body. Volba pro ty co chtějí své soupeře překouzlit. Tedy pokud si ho vezmete i s kovadlinou.

DEAMON SLAYER: Zabiják démonů se drží tradice a dá se od něj čekat to samé co kdykoliv předtím. Tedy žádná zbroj, magická jenom zbraň a nikdy ho neuvidíte utíkat. Tentokrát z něj však může být generál celé armády a může se pohybovat i samostatně. Statistikami je stejný jako generál, jenom má o jedna vyšší I, magickou zbraň může mít jen za 100 bodů a sám stojí o 5 bodů míň.

Heroes

THANE: Jedná se o klasického hrdinu opět se sníženým BS a I. Tentokrát dokonce i s Leadership (Ld) a odolností (T) oproti 5 edici. Může být vybaven magickými předměty za 50 bodů. Z jednoho Thána je možno při připlacení 25 bodů udělat Battle standard bearera. Ten může nést místo magických předmětů standartu libovolné ceny. Což u trpaslíků, díky runám, může být teoreticky i nějakých 250 bodů. Takový nosič ovšem nemívá dlouhou životnost.

RUNESMITH: Taková nižší forma Runelorda. I on přidává jednu kostku k dispelu, ale na rozdíl od svého nadřízeného si za kovadlinu stoupnout nemůže. Je o něco slabší a dražší než thán a může mít předměty až do 75 bodů. Právě díky oné kostce k dispelu a několika magickým runám, které jsou jen pro něj a samozřejmě pro runelorda, by neměl chybět v žádné armádě, která to s obranou proti magii myslí vážně. Runelord je oproti němu dost drahý a navíc by vám zasednul post generála takže se mi jeví výhodnější používat jeho slabší formu.

ENGINEER: Podle mě hrdina k ničemu. Je skoro stejně drahý jako runesmith, magické předměty má do 50 bodů a je to pěkný chcípák na boj. Do něj se taky moc hrnout nemá. Jeho síla by asi měla spočívat v ovládání strojů, ale schopnosti, které takovému stroji dodá jsou vzhledem k jeho ceně dost mizerné. U kanónu a katapultu umožňuje mít dva odhady vzdálenosti. Jeden za osádku druhý za něj. U šípometu pak nový hod na zásah v případě neúspěchu. Ono je, ale lepší vzít si místo něho ten šípomet ještě jeden. Pořád to vyjde levněji. Poslední jeho schopností je nahradit mrtvého člena osádky, ale to už je opravdu jen detail.

DRAGON SLAYER: No prostě slabší Deamon slayer. Taky může chodit samostatně, taky nesmí mít zbroj a taky musí všech svých 50 bodů na magické předměty narvat do zbraně.

Regiments

Core units

WARRIORS: Velice solidní oddíl na svou nízkou cenu. Jeho výkonnost umocňuje možnost mít dvouruční zbraně, štíty a těžké zbroje. Žádná kopí se už nekonají, ale nijak to nevadí. Konkrétně třeba s těžkou zbrojí, štítem a jednoruční zbraní dosáhnou v boji tváří v tvář hodu na zbroj 3+.

CROSSBOWMEN: Jedno z největších zklamání pro ty, kteří byli z předchozí edice zvyklý nasazovat brutální střelecký oddíl s dvouručními zbraněmi a tím zaskočit protivníka. Nyní už se totiž žádné dvouruční zbraně v rukou kušníků nenachází. K tomu si přidejte všeobecné zdražení ceny střelných zbraní a začnete se pomalu dívat po jiném oddílu, který by vám zajišťoval střeleckou podporu.

THUNDERERS: Tím oddílem by se mohli stát právě tito chlapíci jejichž úroveň se narozdíl od kušníků hnula směrem k lepšímu. Tak nejenže přišly muškety od minula o svou nepříjemnou vlastnost střelby jednou za dvě kola, ale navíc u trpaslíků se s nimi nyní můžete před střelbou i hýbat. Jejich zdokonalení pak dovršuje bonus +1 k hodu na zásah při střelbě na krátkou vzdálenost. Opět jen u trpaslíků. Ostatní vlastnosti této zbraně zůstaly zachovány. Ovšem je zde i jedna výrazná nevýhoda a tou je cena. Mušketa teď stojí celých 7 bodů, čili stejně jako voják jež ji drží, oproti 5 bodům za kuši.

MINERS: Trpasličí armáda už od nynějška není spoutána nudnou strategií"braň svůj kopec". Generálové mohou s tímto oddílem odhodit pouta, která jim dříve bránila rozvinout svůj um. Konečně dostali zbraň schopnou proniknout protivníkovy do boku nebo do týla. Stejně tak jako dostat se až do protivníkovy startovní zóny. A to nebývalo vždy zvykem. Minéři jsou dle mého mínění výbornou jednotkou vyzbrojenou dvouručními zbraněmi a těžkou zbrojí. Výzbroj však v tomto případě není to hlavní. Tím je schopnost neumístit jednotku na plochu a počínaje druhým kolem neustále se zvyšující šance vyjít ze kteréhokoliv okraje bojiště. S touto jednotkou tak máte šanci objevit se nepříteli za zády, kupříkladu mezi jeho nechráněnými válečnými stroji a konat dílo zkázy. A přitom jsou vzhledem ke své výbavě jen o 2 body dražší než základní válečníci. Bohužel můžete mít ve své armádě tento regiment jenom jeden.

RANGERS: Tito bojovníci jenom potvrzují výše řečené a zvětšené mobilitě trpasličí armády. Se svými schopnostmi pohybovat se bez postihu v lese a vyložit se kdekoliv na mapě mimo startovní plochu a zraky protivníka. Nicméně Bugmanovi hoši postrádají výkonnost minérů. Ani ty dvě jejich schopnosti nejsou nic extra. Jsou drazí a pokud je vybavíte kušemi nebo vrhacími sekerami cena za ně vzroste do závratných mezí. Do takových, že by se tam jistě nikdo dostat nechtěl. S kuší přijdou na 17 bodů, čímž se elegantně stávají nejdražším oddílem celé armády. Nutno podotknout, že toto je právě ona nová jednotka oproti předchozím dvěma edicím. I oni mohou být v armádě jenom jednou, ale není důvod proč byste toho měli litovat.

Special units

HAMMERERS: Oddíly královské gardy se opět řadí mezi ty elitní a jedny z nejlepších v této armádě. Zůstaly prakticky stejní jako minule. Schopní, vybavení dvouručními zbraněmi, drazí jen I se jim snížilo. Nyní jsou navíc posíleni o schopnost mimořádně dobře vzdorovat zlomení v boji tváří v tvář pokud se 12 palců od nich nachází pan generál. Živě si je dokážu představit jako jeden z nejpoužívanějších oddílů v trpasličích armádách. (I když já osobně je nepoužívám, ale to jenom z lásky k long beardům. ) V celé armádě může být jen jeden oddíl.

LONGBEARDS: To jsou oni, dlouhé vousy, veteráni mnoha bitev. Osobně můj nejoblíbenější oddíl. Ne však proto, že by byli tak silní, ale pro mé sympatie k nim. Ostatně s tou silou to taky není k zahození. Minule ještě prakticky úplně na nic oddíl se výrazně změnil k lepšímu. Veteráni se ve zbrojnicích dovybavili dvouručními zbraněmi a zatvrdili se proti panice. I se štítem stojí to co kladivoun, který si ho musí, pokud jej chce, za bod dokoupit. Statistikami jsou si tyto jednotky rovnocenné. Sympaťáci každým coulem.

IRONBREAKERS: Lamželezové jsou strážci zapadlých opuštěných tunelů trpasličích měst. Práce je to extrémně nebezpečná a tak musí i oni zajít do extrémů. V tomto případě se mu říká extrémní pancéřování. Lamželezové nesou zbroj z gromrilu a štít což jim dává v souboji na pěchotu fantastický hod na zbroj 2+. Mimoto se jedná o jednotku s naprosto největším zlevněním bodové hodnoty na model v celé trpasličí armádě. O celých 7 bodů. Hodnotami jsou stejní jako dvě výše jmenované jednotky. Na první pohled vynikající oddíl jenže pouze jednoruční zbraně, které třímá, jeho výkonnost podstatně srážejí. Výborní proti pěchotě, nepříliš nebezpeční proti jízdě. Když už je chcete mít střežte se soubojů s těžkou jízdou jako čert kříže. Všechny tři výše popsané regimenty mohou mít magickou standartu do 50 bodů.

SLAYERS: Klasika. Maniaci jdoucí dobrovolně na smrt aby odčinili zločin, který spáchali. Každý z nich nějaký má a věří, že padne-li v boji dojde vykoupení. Proto příslušníci tohoto oddílu nenosí žádnou zbroj, všichni mají dvě jednoruční zbraně a jakákoliv psychologie včetně šance na zlomení v souboji jde mimo ně. Games workshop se s ní pro ně piplali zbytečně. Uvnitř oddílu může být kromě základních zabijáků trollů, libovolný počet zabijáků obrů, kteří jsou o něco lepší, ale ne o tolik o kolik víc stojí. Celkově tento oddíl oproti minule moc velkého zlevnění bodové ceny na model nedosáhl. Ostře to kontrastuje právě ve srovnání s lamželezy. Těchto sebevrahů můžete mít jen jeden oddíl a navíc v něm může být pouze 30 modelů a to je špatné vzhledem k tomu, že u těchto psychologii ignorujících oddílů není členů nikdy dost.

CANNON: Sympatická věcička, dobrá k likvidaci jiných strojů, charakterů a konec konců i oddílů. Kanón je stejný jako vždy takže každý zkušenější trpasličí vojevůdce ví co od něj čekat.

BOLT THROWER: Oproti předchozím edicím dosáhla tato balista zlepšení. Tím prvním je snížení ceny. Teď už můžete mít dvě a pořád to bude o 10 bodů levnější než kanón. Navíc obě můžete vzít jako jednu speciální jednotku. S tím byste, ale stejně problémy mívat neměli takže této vlastnosti příliš nevyužijete. Druhým zlepšením je zvýšení síly všech balist o 1. Pořád se tak sice jedná o zbraň použitelnou hlavně proti početným regimentům s mnoha řadami, ale teď se vám tyto regimenty budou ničit o to radostněji.

STONE THROWER: Další z tradičních zbraní téhle armády. Katapult vrhající na nepřítele masivní kusy kamene. Může zabít hodně modelů, ale potřebujete na to trochu štěstí. Naopak při troše smůly neudělá za celou bitvu vůbec nic. O nějakém míření se moc mluvit nedá. Prostě je potřeba spoléhat na to, že balvany budou padat tam kam potřebujete.             

Rare units

ORGAN GUN: Tak a tady pozor!!Zatímco dřív byli tyto 5-ti hlavňové varhany za svou cenu ultimátní zbraní. Nyní zdražili téměř na dvojnásobek a jejich výkonnost klesla téměř na polovinu. Neváhal bych použít slova", že varhany jsou tentokrát pěkná hovadina. "Ani se mi nechce věřit, že jsem jejich funkci pochopil správně. Ona se, ale bohužel moc jinak chápat nedá. Abych to trochu vysvětlil, kdybych neviděl jiný armybook patrně bych je jenom nepoužíval tak často a jevili by se mi jako podprůměrné. Jenže já jiný armybook viděl. Konkrétně ten Říše a zde se přímo nabízí srovnání s cenově shodnou zbraní-hellblaster volleygunem. Poradím vám. Radši ani nezkoušejte ty dvě zbraně porovnávat jinak budete mít chuť stránku s varhanami z knížky vytrhnout. (Rozdíl mezi nimi možná rozeberu na jiném místě a tam si vybiji veškerou zlost. A možná neskončím při srovnávání těchhle dvou armád jenom u varhan) Zkráceně "schopnosti" varhan - mizerný dostřel, chabá síla, vysoká cena. BLBOST!      

FLAME CANNON: Vzhledem ke stroji o němž budu psát za chvíli se dá říct, že plamenomet je jedinou normální a použitelnou vzácnou jednotkou této armády. Zbylé dvě se dají zařadit do galerie nesmyslů. No nic budu se věnovat tomuto stroji. Jeho cena je sice vysoká, ale výkonnost ucházející. Nepřátelé se budou třást hrůzou aby jste jim v jeho plameni neupekli celý regiment. Sice se o něco zmenšila velikost plamene, ale účinnost je nadále víc než solidní.

GYROCOPTER: TFUJ, TFUJ, TFUJ! Humus. Naprostý humus a rovnoprávný soupeř varhan v soutěži o nejdebilnější jednotku trpasličí armády. Vrtulník nejenže naprosto debilně vypadá, ale taky stojí tolik co plamenomet přičemž pára, kterou oplývá je se svou silou 3 jen ubohou parodií na plamen výše zmíněného stroje. Jediná použitelnost tohohle krámu by snad spočívala ve hře na 3 kola se vzdáleností startovních zón 60 palců. Pak by uplatnil vrtulník svou velkou rychlost, když by jako jediný dosáhl sil nepřítele. Jinak ruce pryč.

Tak to je z jednotek vše, ale ještě je třeba zmínit se o několika věcech, jako třeba o runách. Tradiční to výbavě trpaslíků. První co vás na runách zklame je to, že od nynějška dáte-li na zbraň runu, ztrácí tato schopnosti této zbraně a stává se klasickým jednoručním pižlátkem. Už žádné dvouruční zbraně schopné útočit vždy první u svých charakterů mít nebudeme. Bude třeba vyzkoušet nové kombinace. Většinou však ani ze svého generála i s nabízenými runami, kdovíjakého zabijáka neuděláte. Troufám si říct, že oproti magickým předmětům jiných národů to není už tak výrazná výhoda jako dřív. Některé runy ubyly, jiné přibyly, některým se změnila cena. Největší změny jsou asi u run na standarty. Už například nejde mít 3 runy dávající +1 k výsledku boje. Teď je možno mít jen jednu tuhle runu. Na druhou stranu kupříkladu přibyla runa umožňující hodit znovu všechny jedničky při hodu na zásah. Přibylo hodně run na talismany pomáhajících dispelovat cizí kouzla. Tyto však většinou mohou mít jen runelordi nebo runesmithové. Změny tedy v runách jsou, ale tou největší je právě nemožnost mít jimi popsanou dvouruční zbraň. Jo a runa, která při zranění automaticky zabíjela už taky není.

Runy jsou teď jedinými magickými předměty v armádě, takže Grimnirovu sekeru nebo zlaté žezlo Norgrimu naši generálové také více třímat nemohou.

Závěr

No a co říct o této armádě na závěr?Jednotky jsou hodně variabilní a zajímavé. Těžká pěchota je kvalitní. Některé válečné stroje taky. Runy jsou o něco slabší než dřív. co, ale výrazně posílilo je magie. Nejenže ukouzlit trpaslíky je velmi těžké, ale ještě to může dopadnout přesně naopak pokud máte kovadlinu. Nekecám. Je to paradox a vůbec by mi nevadilo, kdyby místo toho autoři raději déle přemýšleli nad varhanami nebo gyrocoptérou.

Celkově se dá říct, že půjde asi spíš o armádu slabší. To ovšem po zkušenostech z minulých edicí nemůže nikoho, kdo za trpaslíky hrával, vyvést z míry. Důležité je, že vypadá mnohem zábavněji na hraní a dá se s ní mnohem víc taktizovat.

Teď ještě něco k figurkám. Do nové edice přišli i noví longbeardi a vypadají mnohem lépe než dřív. Zrobustněli a konečně jejich vzhled odpovídá jejich statusu a jejich kvalitám. Nejsou to ti malí záprdci, které jste si vzrůstem mohli pomalu splést s goblinem. To už se teď nemůže stát.

Mnohem důležitější je ovšem krabice, z níž můžete libovolně poskládat po 16 základních válečnících. Buď s jednoruční zbraní nebo dvouruční a se štítem nebo bez. Či 16 kušníků. V krabici je i spousta doplňků, které můžete po přilepení nohou, hlav, rukou a těl na figurku přidat. Jsou to různé mošny, korbely od piva, fajfky a rohy na helmy. To všechno je samozřejmě plastové, ale cena je solidní a obsah také. Rozhodně dobrá koupě pokud ještě armádu nemáte a chcete něčím začít.

Jaka je nejsilnější arma ve warhammeru?

Wood elves (721 | 9%)
High elves (712 | 8%)
Ogre kingdoms (712 | 8%)
Empire (697 | 8%)
Dwarfs (750 | 9%)
Tomb kings (787 | 9%)
Dark elven (707 | 8%)
Orc and Goblins (706 | 8%)
Bretonnia (758 | 9%)
Chaos (699 | 8%)
Skaven (713 | 8%)
Vampire (688 | 8%)

Za co byste hráli ve warhammeru?

Empire (742 | 8%)
Dwarfs (854 | 10%)
High elves (754 | 8%)
Ogre kingdoms (706 | 8%)
Wood elves (749 | 8%)
Tomb kings (722 | 8%)
Dark elven (761 | 8%)
Bretonnia (757 | 8%)
Orc and Goblins (759 | 8%)
Skaven (780 | 9%)
Vampire (713 | 8%)
Chaos (776 | 9%)

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1208 | 36%)
Ne (1048 | 31%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one